https://soundcloud.com/ieeedumlupinar/organize-gencler

 

Organize Gençler programında sorulan birkaç soru sizlerle…

Kendinizi tanıtır mısınız? Hangi bölümü okuyorsunuz ve nereden geliyorsunuz? Toplulukta neler yapıyorsunuz?

Bahadır Birlik (Topluluk başkanı)
Elektrik Elektronik mühendisliği okuyorum, 3. sınıfım ve 4 yıldır Dumlupınar Üniversitesindeyim. Kocaeli’liyim.

Furkan Duran (KATEK Konferansı Eş Koordinatörü)
Bilgisayar mühendisliği 1. sınıfım. Dumlupınar Üniversitesindeki ve IEEE Dumlupınar topluluğundaki 2. senem. Çankırılı’yım.

Volkan Keleş (KATEK Konferansı Eş Koordinatörü)
Bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Sivas’lıyım.

Bora Akar (Topluluk üyesi)
Elektrik Elektronik mühendisliği okuyorum. IEEE Dumlupınar’da 3. yılım. Çeşitli görevlerde bulundum ve şu an aktif üye olarak devam ediyorum.
Topluluğunuzun bir kuruluş hikayesi var mı?

IEEE, 1884 yılında Alexander Graham Bell, Thomas Edison ve birçok bilim insanının bir arayara gelerek temelini attığı Amerika tabanlı bir enstitüdür. Topluluğumuzun 150 ülkede resmi olarak 426 binden fazla üyesi var. Tüm dünyada IEEE Dumlupınar gibi 1430’dan fazla öğrenci kolu bulunmaktadır.

Yüzeysel olarak IEEE nedir?

IEEE, Advancing Technology for Humanity mottosuyla insanlık yararına teknolojiler üretmek aracıyla kurulmuş bir enstitüdür. IEEE sayesinde normalde ulaşıp bulamayacağınız profesör ve iş hayatındaki kişilerle buluşma imkanınız olur. Kendi içinde birçok standardı vardır. (en ünlüsü WiFi’lerde kullanılan 802.11 standardı) Dünyada elektrik elektronik, bilgisayar, otomasyon ve teknoloji yayınlarının %30’u IEEE tarafından yayınlanmaktadır. IEEE çok büyük olmasından dolayı 10 bölgeye ayrılıyor ve Türkiye 8. bölgede bulunuyor.
IEEE’nin bir açılımı nedir?

IEEE’nin açılımı The Institute of Electrical and Electronics Engineers (Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü)’dır. Topluluğa mühendislik fakültesi dışında da birçok insan katıldığı için açılım gayri resmi olarak daha sonradan Institute of Engineers and Everyone Else (Mühendisler Enstitüsü ve Diğer Herkes) şeklinde tanımlanmıştır.